U nas warto kupować!

Kategorie

Producenci

Zmiana karmy u psa

Published : 2018-07-10 21:46:57
Categories : Mode

Jedzenie odgrywa ważną rolę w życiu każdego psa. Dostarcza energię oraz substancje odżywcze, wspierające prawidłowe działanie całego organizmu. Ważny jest jego smak, zapach, konsystencja i jakość składników. Odpowiedni rodzaj pokarmu pozytywnie wpływa na rozwój czworonoga. W niektórych momentach życia zwierzaka warto zdecydować się na zastosowanie nowej karmy, która będzie dostosowana do jego wieku, stanu zdrowia oraz aktywności. Wykonując to, należy uzbroić się w cierpliwość.

Kiedy należy zmieniać karmę u psa?

W niektórych etapach psiego życia zmienia się zapotrzebowanie na kalorie, witaminy, błonnik, czy białko. Powody do zmiany rodzaju pożywienia:

• wiek

Szczenięta potrzebują dużej ilości składników odżywczych, by móc zdrowo i poprawnie się rozwijać. Szczególnie ważne jest wspieranie kości, stawów oraz chrząstek, które w krótkim czasie stają się dużo bardziej obciążone. W młodym wieku masa oraz wielkość czworonoga ulegają wielokrotnemu zwiększeniu. W przypadku seniorów konieczne jest dostarczanie błonnika, który ułatwia trawienie. Metabolizm u starszych psów funkcjonuje dużo gorzej niż u młodych zwierząt, dlatego warto ograniczyć kaloryczność spożywanych produktów.

• zmiana aktywności

Aktywne psy zużywają dużo energii, dlatego mają większe zapotrzebowanie kaloryczne niż spokojne zwierzaki. W przypadku zmiany trybu życia na bardziej spokojny, warto zmniejszyć podaż kalorii, by nie doprowadzić do otyłości oraz obciążenia stawów. Wraz ze wzrostem intensywności oraz częstotliwości wykonywania ćwiczeń fizycznych, należy zacząć podawać pokarm, dostarczający większej ilości energii.

• choroba

Poważnym powodem do wprowadzenia nowej karmy jest choroba. Problemy zdrowotne psa powinny być regularnie konsultowane z lekarzem weterynarii, który zasugeruje produkt, odpowiedni dla naszego pupila. Ma to miejsce, na przykład, w przypadku otyłości, pojawienia się kamieni moczowych, a także kłopotów ze stawami.

• chęć stosowania produktów lepszej jakości

Zmiana karmy może być spowodowana świadomym wyborem, wywołanym skrupulatnym czytaniem etykiet. Jedzenie dobre jakościowo pozytywnie wpływa na zdrowie naszego pupila. Bogactwo naturalnych składników oraz witamin zapewnia prawidłowe funkcjonowanie czworonoga.

• alergie pokarmowe

Wiele psów cierpi z powodu alergii i nietolerancji pokarmowych, co stanowi poważne wskazanie do zmodyfikowania codziennego jadłospisu. W wielu przypadkach dobrze sprawdza się stosowanie diety monoproteinowej, czyli opartej na jednym źródle białka zwierzęcego. Brak zbóż w składzie zapewnia ulgę psom, cierpiącym z powodu alergii na gluten.

Jak wprowadzać nową karmę psu?

Całkowita zmiana karmy u psa powinna przebiegać powoli. Nie może być to gwałtowne i stresujące dla naszego pupila wydarzenie. Podstawową zasadą jest mieszanie produktu stosowanego do tej pory z nowym pokarmem. Całkowita zmiana powinna nastąpić, mniej więcej, po tygodniu. Zależy to od reakcji psa i jego indywidualnych preferencji. Warto zachować cierpliwość i zdrowy rozsądek. Zwierzę przyzwyczajone do sztucznych wzmacniaczy smaku, stosowanych w popularnych, marketowych karmach, często potrzebuje czasu, by przestawić się na lepsze, zdrowsze produkty. Efekty stosowania wysokiej jakości jedzenia wymagają czasu. Zazwyczaj są widoczne w przeciągu 1,5 miesiąca.

Share this content

Add a comment

 (with http://)

Newsletter


Informacje





Blog