Brak produktów
Published :
2019-02-04 14:18:25
Categories :
Mode
Z pewnością każdy miłośnik kotów wie, że te słodkie futrzaki potrafią mieć naprawdę duży apetyt. Ponadto leżakowanie w słońcu czy też ciepłym domu to często jedno z ich ulubionych zajęć. Jednak taki tryb życia może doprowadzić do otyłości. Dzisiaj podpowiadamy, jak sobie z nią radzić – by Twój kot był zawsze zdrowy i szczęśliwy.
Nie od dziś wiadomo, że chorobie lepiej zapobiegać niż ją później leczyć. Utrzymująca się nadwaga może niestety doprowadzić do zwyrodnienia stawów, cukrzycy czy też chorób serca. Kot żyje dużo krócej, jego odporność słabnie, a wszelka aktywność fizyczna sprawia trudności. Dlatego już od samego początku warto zadbać o dobrą kondycję swojego pupila. Wystarczy wówczas przestrzegać kilku zasad, które pomogą ominąć problem otyłości.
Odpowiednio dobrana dieta jest niezwykle istotna w prawidłowym funkcjonowaniu każdego futrzaka. Warto zatem pamiętać, by zawsze podawać karmę wysokiej jakości, wzbogaconą o różne składniki odżywcze. Obok wartości pożywienia podstawową rolę odgrywają również wielkość oraz częstotliwość posiłków – podawane za często i w zbyt dużych ilościach sprzyjają niestety nadwadze. Najlepiej wyznaczyć odpowiednie porcje, które dostosujemy do potrzeb naszego czworonożnego przyjaciela. Unikajmy stałego dostępu do miski z jedzeniem oraz podawania resztek ze stołu. W ten prosty sposób wyeliminujemy główny czynnik otyłości.
Życie naszych domowych kotów niestety często jest monotonne – zwłaszcza, gdy nie mogą swobodnie wychodzić na zewnątrz. Tam mogłyby pobiegać czy upolować zdobycz. Kiedy zatem mieszkamy w bloku czy też innym miejscu uniemożliwiającym samodzielne wychodzenie naszego pupila, możemy zainwestować w specjalną smycz. Nie bójmy się takiego rozwiązania – często mylnie myślimy, iż spacerowanie na smyczy jest zarezerwowane wyłącznie dla psów. Natomiast aktywność fizyczna jest niezwykle istotna, a jej ograniczenie może niestety prowadzić do nadwagi.
Otyłość najczęściej dotyka starsze koty, u których aktywność ruchowa znacznie spada. Mogą mieć na to wpływ również czynniki genetyczne, jak płeć oraz rasa. Chociażby kot krótkowłosy w typie europejskim jest bardziej narażony na walkę z nadwagą. Jednak pamiętajmy o tym, że z każdym problemem otyłości można sobie poradzić. Jeśli zatem masz w domu pulchnego futrzaka, wciel w życie pewne proste zasady:
Bez głodówek
Przede wszystkim pamiętaj, by go nie głodzić. Takie postępowanie może niestety tylko pogorszyć sytuację i doprowadzić do pojawienia się szkodliwych substancji w jego organizmie. Wówczas pupil może zapaść w śpiączkę, a nawet umrzeć.
Bez pośpiechu
Procesu odchudzania nie przeprowadzajmy również zbyt szybko. Stopniowo zmniejszajmy kalorie, podawajmy mniejsze porcje. Wykorzystajmy do tego wysokojakościowe pożywienie. Dobrą opcją wydają się specjalne karmy odchudzające o mniejszej zawartości tłuszczu. Proces odchudzania powinien przebiegać stopniowo – tak, by po jego zakończeniu futrzak nie wrócił do poprzedniej wagi.
Wybierajmy karmy przeznaczone dla kotów z tendencją do tycia.
Z aktywnością fizyczną
Brak aktywności fizycznej został wymieniony jako jeden z głównych czynników sprzyjających tyciu. Bawmy się zatem ze swoim czworonogiem, zachęcajmy go do jak największego ruchu. Bardzo dobrą opcją jest wykorzystanie tzn. jedzeniowych puzzli – chowamy smakołyki w różnych zabawkach i w ten sposób stymulujemy koci instynkt polowania.
Z wizytą u lekarza
Kiedy nasz kot cierpi z powodu otyłości, a nie potrafimy sobie z nią samemu poradzić, warto wybrać się do weterynarza. On z pewnością dobierze odpowiednią dietę odchudzającą oraz plan dalszego postępowania. Pamiętajmy o tym, że otyłość przeszkadza naszym pupilom w prawidłowym, szczęśliwym funkcjonowaniu – dlatego wizyta u weterynarza okaże się naprawdę pomocna. Tycie może być również symptomem innej choroby, a wtedy wizyta jest już konieczna. Przede wszystkim należy obserwować swojego futrzaka i jego zachowanie.