Brak produktów
Published :
2018-09-18 11:20:44
Categories :
Mode
Każdy osoba posiadająca zwierzę domowe chce, by jego pupil był zdrowy i długo żył. Dlatego wielu właścicieli decyduje się na przeprowadzenie zabiegu sterylizacji lub kastracji. Zabiegi te oprócz tego, że niosą za sobą ogromne korzyści, mają też pewne skutki, których wszyscy właściciele zwierzaków chcieliby uniknąć. Jednym z nich są istotne zmiany zachodzące w metabolizmie zwierzaka, mogące skutkować skłonnością do przybierania na wadze. Zatem, jak opiekować się psem bądź kotem po kastracji lub sterylizacji, by przez długi czas cieszył się dobrym zdrowiem?
Sterylizację przeprowadza się u samic. To prosty zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu jajników i macicy. Z kolei kastrację, która polega na usunięciu jąder, wykonuje się u samców. Efektem całego procesu jest całkowita i nieodwracalna bezpłodność. Bezpośrednio po zabiegu zwierzęta wymagają troskliwej opieki ze strony swoich właścicieli.
Po odebraniu pupila z lecznicy należy stworzyć mu odpowiednie warunki do odpoczynku. Zwierzę w tym czasie potrzebuje ciszy i spokoju. W związku z działaniem środków znieczulających jeszcze kilka godzin po zabiegu pies lub kot może być ospały i mieć problemy z koordynacją ruchową. Dlatego należy zwracać uwagę na jego aktywność, ponieważ gwałtowne ruchy sprawią, że nastąpi zerwanie szwów, a w konsekwencji osobnik narażony jest na powstanie przepukliny brzusznej i zakażeń.
Wodę można zacząć podawać zwierzakowi około 3-4 godziny po zabiegu. Z kolei z pierwszym, lekkostrawnym posiłkiem warto poczekać do następnego dnia i proponować go często, ale w małych porcjach. Nie martw się, jeśli pupil nie będzie zainteresowane jedzeniem. Chwilowy brak apetytu to całkiem normalne zjawisko, będące wynikiem stresu i narkozy. Bądź jednak czujny! Jeśli zauważysz u zwierzaka niepokojące objawy, takie jak:
to niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii operującym Twojego psa czy kota.
Sterylizacja i kastracja prowadzą do istotnych zmian w metabolizmie zwierząt. Przede wszystkim psy oraz koty poddane tym zabiegom mogą mieć skłonność przybierania na wadze. Czy wiesz, że potrzeby żywieniowe zwierzaka poddanego sterylizacji bądź kastracji, na skutek zmian poziomu hormonów płciowych zmniejszają się o około 20%? Warto tę informację uwzględnić, przyrządzając posiłki dla naszych pupili. W przeciwnym wypadku może dojść do nadmiernego wzrostu masy ciała, nadwagi i otyłości, które u zwierząt, tak jak u ludzi sprzyjają szeregu innym, groźnym dla życia i zdrowia schorzeniom, takim jak:
Bardzo ważna jest profilaktyka, czyli podejmowanie działań mających na celu utrzymanie prawidłowej masy ciała zwierzęcia. Dlatego trzeba podawać mu odpowiednio zbilansowane, niskokaloryczne posiłki. By wzmocnić uczucie sytości u pupila, podziel dzienną porcję pożywienia na 3-5 posiłków. Ponadto, nie powinien mieć on stałego dostępu do karmy, ponieważ niepotrzebnie pobudza to stale jego przewód pokarmowy, a także przyczynia się do gorszego przyswajania składników odżywczych. Jeśli zauważysz u swojego zwierzak tendencję do tycia – zacznij podawać mu specjalną karmę. Prawidłowo zbilansowana karma dla zwierząt po kastracji i sterylizacji charakteryzuje się obniżoną zawartością tłuszczu, co zmniejsza odkładanie się tłuszczu zapasowego w organizmie. Zwykle znajduje się w niej więcej wysokowartościowego białka oraz L-karnityna, czyli substancja przyspieszająca spalanie tłuszczy i ich zamianę w energię, co zapobiega niepożądanemu przyrostowi masy ciała i otyłości. I nie zapominajmy o zapewnieniu pupilowi codziennej dawki ruchu, ponieważ tylko połączenie regularnej aktywności fizycznej z prawidłowo zbilansowaną dietą pozwoli utrzymać optymalną masę ciała u Twojego psa lub kota.