Brak produktów
Published :
2019-05-22 10:51:12
Categories :
Mode
Wizerunek kota na smyczy nie budzi już tak wiele kontrowersji, co kiedyś. Wiele osób decyduje się na wyprowadzanie swojego mruczącego pupila na spacer, przekonując o licznych korzyściach z tego płynących. Jeśli chcesz zacząć zabierać kota na spacer, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
Kot, nawet najbardziej opanowany i spokojny, nigdy nie powinien zostać spuszczony ze smyczy podczas spaceru. Są to zwierzęta płochliwe i w razie zagrożenia mogą wpaść w panikę i uciec. Panuje ogólne przekonanie, że w przypadku kota lepiej od obroży sprawują się szelki, ponieważ trudniej się z nich wyswobodzić. Niezależnie jednak, czy zdecydujesz się na szelki lub obrożę, pamiętaj, że muszą być one odpowiednio dopasowane do ciała Twojego pupila – nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne. Dobrym pomysłem jest adresówka z danymi przyczepiona do obroży lub szelek kota. Jeśli zwierzak zgubi się podczas spaceru, osoba, która go znajdzie, będzie mogła łatwo się z Tobą skontaktować.
Smycz dla kota nie musi być gruba i mocna, zwierzęta te nie są na tyle silne, żeby zerwać zwykłą smycz.
Przed pierwszym spacerem warto sprawdzić, jak kot reaguje na obroże lub szelki oraz czy chce chodzić na smyczy. Jeszcze przed wyjściem z domu trzeba zacząć oswajać kota z faktem, że ma coś na siebie założone. Należy przygotować się na to, że nasz mruczek od razu przyzwyczai się do szelek i smyczy. Trzeba również wziąć pod uwagę, że może to nigdy nie nastąpić. Nie wszystkie koty dadzą radę przekonać się do spacerów, zależy to nie tylko od ich szkolenia, ale także indywidualnych cech, na które nie masz wpływu.
Na pierwszy spacer z kotem wybierz spokojną i cichą okolicę. Już samo wyjście z domu będzie dla zwierzaka stresującą sytuacją, więc nie warto narażać go na dodatkowe, niepotrzebne nerwy spowodowane tłumem ludzi czy ruchliwą ulicą.
Na spacer z kotem możesz zabrać jego ulubioną zabawkę. Podczas przechadzki warto zrobić sobie przerwę na zabawę, pozwoli to pupilowi poczuć się pewniej i zrelaksować.
Kot wychodzący na spacery musi posiadać dodatkową ochronę przed czynnikami mogącymi wywołać u niego choroby. Konieczny jest komplet szczepień. Oprócz podstawowych kocich szczepień (na koci katar i panleukopenie) powinien być uodporniony także na wściekliznę i białaczkę. Dodatkowo mruczek wychodzący na spacery musi być częściej odrobaczany niż kot, który nie rusza się z domu. Interesującym rozwiązaniem jest także zachipowanie kota. W przypadku jego ewentualnej ucieczki podczas spaceru zwiększa to szanse na znalezienie zwierzaka.
Jeśli masz wątpliwości co możesz zrobić, by jak najlepiej ochronić swojego kota podczas spacerów – skonsultuj się ze swoim weterynarzem, który na pewno udzieli Ci wyczerpujących informacji na ten temat.
Wycieczki w plener nie są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich kotów. Typowy kanapowiec, który boi się ludzi, może odczuć to jako traumatyczne przeżycie. Jednak jeśli Twój kot jest ciekawy świata i odważny, to warto zastanowić się nad spacerami, ponieważ może to być dla niego fascynująca przygoda. To, o czym należy pamiętać, to fakt, że nie można do niczego zmuszać naszego mruczka. Jeśli widzimy, że spacery nie sprawiają mu przyjemności, po prostu odpuśćmy.