Brak produktów
Published :
2018-06-18 12:46:29
Categories :
Mode
Dieta to jeden z kluczowych czynników wpływających na rozwój zwierzaka. W przypadku dużych psów sposób żywienia odgrywa szczególnie ważną rolę – nie tylko w okresie intensywnego wzrostu, ale przez całe życie.
Przedstawiciele ras osiągających duże rozmiary cechują się m.in. skłonnością do nadwagi. Dodatkowe kilogramy zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca, dolegliwości związanych ze stawami i układem szkieletowym itd. Warto wiedzieć również, że psy takie jak np. nowofundlandy, dogi niemieckie itd., rosną znacznie intensywniej niż mniejsze zwierzaki, np. pudle, teriery itp. Przyrosty masy są u nich wyjątkowo duże, dlatego karma dla dużego psa powinna mieć nie tylko odpowiedni skład, ale również wysoką wartość energetyczną.
Duża waga stanowi obciążenie dla stawów i kości czworonoga. Aby zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom, należy wprowadzić do psiej diety zwiększoną ilość chondroityny i glukozaminy.
Skład karmy dla dużych psów różni się od zawartości pożywienia dla przedstawicieli niewielkich ras. Wynika to ze szczególnych potrzeb czworonogów osiągających znaczne rozmiary. Chodzi nie tylko o zwiększoną zawartość glukozaminy oraz innych substancji zapobiegających schorzeniom układu szkieletowego. Składniki odżywcze, które są szczególnie istotne w rozwoju dużego psa, to:
Najważniejszym elementem psiej diety jest mięso, będące bogatym źródłem białka. Dzięki aminokwasom, jakie są w nim zawarte, procesy życiowe przebiegają bez zakłóceń, a zwierzę ma energię do działania. Ważne, by w składzie karmy przeznaczonej dla dużego psa znalazły się: mięso, suszone mięso, mączka z mięsa wołowego, drobiowego itd.
Duży pies potrzebuje również tłuszczu – w odpowiedniej ilości i z właściwego źródła. Niezmiernie ważne jest jego pochodzenie. Organizm czworonoga nie zadowoli się substancjami roślinnymi. Powinien regularnie otrzymywać tłuszcz zwierzęcy, bogaty w kwasy tłuszczowe EPA oraz DHA. Zapotrzebowanie czworonoga na tłuszcz zależy m.in. od jego wieku. Duże znaczenie odgrywa również skłonność do otyłości lub jej brak.
Substancje, takie jak wapń i fosfor, mają ogromne znaczenie w wieku szczenięcym. W przypadku przedstawicieli dużych ras jest ono znacznie większe niż u „maluchów”. Ważne jednak, by zawartość wapnia nie była zbyt duża, ponieważ organizm szczenięcia przyswaja ten minerał w każdej ilości.
Wybierając rodzaj karmy dla dużego psa, należy zwrócić uwagę również na wielkość granulek. Powinny być na tyle duże, by zwierzak pogryzł pokarm. W przeciwnym razie może go po prostu połknąć, co spowolni proces trawienia i utrudni przyswajanie składników odżywczych.
Podsumowując, przed zakupem określonego produktu, należy wziąć pod uwagę czynniki, takie jak:
Liczą się nie tylko cechy karmy, ale również sposób jej podawania. Duże psy mają skłonność do skrętu żołądka. Aby zapobiec tej dolegliwości, trzeba odczekać dwie godziny między posiłkiem a spacerem.