Brak produktów
Published :
2018-12-12 10:42:03
Categories :
Mode
Sylwestrowa noc to czas zabawy i dobrych nastrojów. Wielu z nas wybiera się wtedy na bal bądź organizuje przyjęcie w domowym zaciszu. W obu przypadkach należy zwrócić uwagę na zwierzaka, którego zostawiamy w domu bądź mamy pod swoją opieką. Sylwester to trudny dzień szczególnie dla psów, które zazwyczaj boją się głośnego wybuchu fajerwerków.
Huczne odgłosy, takie jak głośne strzelanie to dla psów nieprzyjemne doświadczenie – nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zwierzęta z natury unikają głośnych dźwięków. W przyrodzie bowiem takie odgłosy często zwiastują nadchodzące niebezpieczeństwo. Poza tym psy mają dużo wrażliwszy zmysł słuchu – słyszą odgłosy, których ludzkie ucho nawet nie jest w stanie wychwycić. Nasz pupil może zatem odczuwać niepokojący lęk oraz paraliżujący strach przed wystrzałami petard. Wówczas bardzo często próbuje uciekać, chociażby chowając się za meble. Podczas trwającego karnawału wiele razy słyszymy odgłosy petard, jednak to w dniu sylwestra czworonóg jest najbardziej narażony na odczuwanie lęku.
Główną zasadą, która powinna nam przyświecać przez całą sylwestrową noc to znalezienie odpowiednio spokojnego miejsca dla czworonożnego przyjaciela. Najlepiej, gdy będzie to pokój najbardziej odległy od okien, przez które dobiegają odgłosy strzałów. Psy najczęściej uciekają pod meble, dlatego już wcześniej warto znaleźć dla nich „skrytkę”, w której będą czuć się bardziej komfortowo. Włączenie głośnej muzyki bądź telewizora pozwolą nieco zagłuszyć huczne wystrzały fajerwerków. Dobrym rozwiązaniem okazuje się wspólna zabawa – warto dać psu do gryzienia Kong, czyli zabawkę, w którą możemy włożyć jego ulubiony smakołyk. To pozwoli mu się skupić na innej czynności – jednak zadziała tylko wtedy, gdy pies nie jest zbyt mocno zestresowany.
Przed rozpoczęciem się sylwestrowej nocy warto wziąć swojego pupila na spacer, ale nieco dłuższy i intensywniejszy niż zazwyczaj. Wysiłek fizyczny spowoduje wydzielanie się serotoniny, czyli hormonu szczęścia, który później okaże się niezwykle istotny. Pamiętajmy również, by nie pocieszać swojego psa czy nienaturalnie go głaskać, przytulać – to bowiem utwierdzi go w przekonaniu, iż dzieje się coś złego. Zamiast tego lepiej przyzwyczajać go do hałasu – możemy dużo wcześniej puszczać mu nagrane strzały, a w zamian częstować smakołykiem. To pozwoli na przeżywanie stresującej sytuacji z jednoczesnym odczuwaniem przyjemności.
Niestety nieraz strach naszego psa jest na tyle paraliżujący, iż warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Jednak należy to zrobić dużo wcześniej, aniżeli dzień przed sylwestrem. Czasami wdraża się leczenie farmakologiczne, które okazuje się niezbędne. Inną metodą uspokojenia czworonogów są feromony dla psów. Dostaniemy je między innymi u weterynarza, zaś ich działanie określa się jako uspokajające, łagodzące przeżywany lęk oraz strach. Kiedy wiemy, iż nas pies panicznie boi się fajerwerków – a chcemy świętować poza domem – warto znaleźć kogoś, kto się nim wówczas zaopiekuje. Zaplanujmy też wszystko dużo wcześniej – niech nasz zwierzak w sylwestra będzie szczęśliwy.