Brak produktów
Published :
2018-04-23 12:27:37
Categories :
Mode
Mieszkanie z kotem wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale i z obowiązkami. Tak, jak każda istota żywa, zwierzę również musi załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Jego toaletę stanowi kuweta, której obecność niesie za sobą nieprzyjemny zapach. Do neutralizowania przykrych woni najczęściej stosuje się żwirek. Na rynku występuje kilka jego rodzajów o różnych właściwościach.
W naturalnym środowisku koty wykorzystują piasek jako toaletę. Może być on również stosowany w kuwetach, ponieważ pochłania wilgoć. Jednakże, jego największą wadę stanowi fakt, że nie jest on w stanie zneutralizować nieprzyjemnego zapachu. Taka sama sytuacja występuje w przypadku trocin. Korzystanie z powyższych rozwiązań wiąże się z bardzo częstym czyszczeniem kociej toalety. Najbardziej popularnym i najskuteczniejszym sposobem utrzymania porządku w kuwecie jest żwirek dla kota, który pochłania zapach moczu. Dzięki temu pozwala na regularną wymianę jedynie zużytej części produktu. Co więcej, nie roznosi się po mieszkaniu w takim stopniu, jak piasek. Występuje w kilku odmianach o zróżnicowanych właściwościach.
Przetworzone włókna drewniane pełnią funkcję pochłaniacza wilgoci oraz zapachów. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się dużą wydajnością. Jego największą zaletą jest możliwość spłukiwania w toalecie, ponieważ nie zapycha rur. Do grupy żwirków drewnianych należy Cat's Best Original. To produkt zbrylający – pod wpływem wilgoci tworzy większe kawałki, które błyskawicznie można wyrzucić. Jego zdolność do niwelowania przykrej woni pozwala, by pozostawał w kuwecie nawet przez 7 tygodni.
Obecnie największą popularnością cieszą się żwirki dla kota bentonitowe. Występują w postaci granulek – drobnych lub średniej wielkości. Bardzo skutecznie pochłaniają mocz. Pod wpływem wilgoci zbrylają się, tworząc łatwe do usunięcia grudki. Jednym z takich produktów jest żwirek Golden Grey. Nie kurzy się, dlatego pomaga w utrzymywaniu czystości w mieszkaniu. Należy pamiętać o tym, by nie wyrzucać go do toalety, ponieważ może przyczynić się do zapchania rur kanalizacyjnych.
Najbardziej wydajnym rodzajem podłoża dla kotów jest żwirek silikonowy. To drobne kulki, wyprodukowane z krzemionki. Nie posiadają właściwości zbrylających. Cała wilgoć jest pochłaniana przez granulat i zatrzymywana w jego wnętrzu. Kuwetę opróżnia się przy wyraźnie zmienionej barwie kryształków lub wyczuwalnym przykrym zapachu. Na bieżąco należy wyrzucać jedynie stałe zanieczyszczenia. Przykładowy żwirek silikonowy wysokiej jakości to Super Benek Crystal. Jest biodegradowalny, neutralizuje brzydkie zapachy i wymaga stosunkowo rzadkiej wymiany.
Niektóre koty są uczulone na konkretny rodzaj żwirku.Warto obserwować swojego pupila i, w razie wątpliwości, konsultować się z lekarzem. Zazwyczaj alergicy dobrze reagują na podłoże silikonowe. Niepokojące jest spożywanie włókien albo granulatu, ponieważ może być spowodowane problemami zdrowotnymi oraz niedoborami. Należy pamiętać również o tym, by w kuwecie młodych kotów nie stosować żwirków bentonitowych. Zjedzenie takiego produktu mogłoby przyczynić się do zatkania przewodu pokarmowego.