U nas warto kupować!

Kategorie

Producenci

Dysplazja u psów – profilaktyka

Published : 2018-05-28 20:45:12
Categories : Mode

Każdy pies potrzebuje nie tylko pożywienia oraz zabawy, ale i odpowiedniej opieki lekarskiej. Niestety, wiele z nich cierpi z powodu uciążliwych problemów zdrowotnych. Dotyczy to młodych, a także starszych czworonogów. Do powszechnie występujących schorzeń należy dysplazja stawów biodrowych. To choroba charakterystyczna przede wszystkim dla psów dużych ras. W jej przypadku niezmiernie dużą rolę odgrywa profilaktyka.

Przyczyny dysplazji

Dysplazja to choroba dziedziczna, najczęściej przekazywana z pokolenia na pokolenie. Polega na nieodpowiednim rozwoju, złym dopasowaniu albo nadmiernym rozluźnieniu elementów, tworzących staw biodrowy. Zazwyczaj występuje u psów dużych ras, ale nie tylko. W większości przypadków dotyczy obu stawów biodrowych. Skutkuje nieprawidłowym dopasowaniem (a nawet zwichnięciem) stawu lub przemieszczeniem kości udowej względem panewki. Poza przyczynami genetycznymi, dysplazję mogą wywoływać także czynniki zewnętrzne. Należą do nich: dieta o zbyt dużej zawartości wapnia, powodująca intensywny wzrost czworonoga oraz nadmierna aktywność fizyczna.

Badanie dysplazji

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawów biodrowych u psów zazwyczaj pojawiają się w ciągu dwóch pierwszych lat życia. Po zauważeniu niepokojących zachowań zwierzaka (wyjątkowo ostrożne ruchy, sztywny chód, niechęć do aktywnych zabaw) należy udać się do lekarza. Diagnostykę dysplazji można wykonać nawet u 6-8 tygodniowych szczeniaków. Rozpoznanie rozpoczyna się od wywiadu, podczas którego powinniśmy przedstawić wszystkie poczynione obserwacje. Później wykonywane są próby kliniczne – Barlowa, Bardensa lub Ortolaniego. Następnie otrzymany wynik trzeba zweryfikować, wykonując badanie radiologiczne. Często wykorzystywana jest w tym celu metoda PennHIP, przeprowadzana u zwierząt, które ukończyły czwarty miesiąc życia. Umożliwia to postawienie prawidłowej diagnozy.

Dysplazja – profilaktyka

Ryzyko wystąpienia dysplazji można obniżyć, wykonując odpowiednie działania profilaktyczne. Duży wpływ na poprawne funkcjonowanie organizmu ma dobrze zbilansowana dieta. Stosowana karma nie powinna dostarczać zbyt dużej ilości wapnia, ponieważ może to skutkować kłopotami ze stawami biodrowymi. Należy odżywiać psa w taki sposób, by nie dopuścić do problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi. Co więcej, kluczowe znaczenie ma ruch. Aktywność fizyczna nie może być nadmiernie forsująca ani ryzykowna. Warto dbać o regularny, zdrowy wysiłek.

Karma dla psów dużych ras

Szczeniakom z predyspozycjami do dysplazji należy podawać wartościowe produkty. Jednym z nich jest karma Acana Puppy Large Breed. Zawiera dużą ilość mięsa z kurczaka, które obfituje w białko – podstawowy budulec organizmu. Dostarcza stosowną dawkę chondroityny oraz glukozaminy, które pozytywnie wpływają na funcjonowanie chrząstek i stawów. Uznaniem cieszy się także OptimaNova Puppy Large Breed. Sprawdza się w roli pożywienia dla alergików, ponieważ zawiera tylko jedno źródło protein. Produkt skutecznie wspiera rozwój układu kostnego, dzięki obecności wapnia, witaminy D i fosforu. Efektywnie chroni stawy oraz chrząstki szczeniaków, narażonych na schorzenia ortopedyczne. Charakteryzuje się korzystnym oddziaływaniem na pracę układu odpornościowego.

Share this content

Add a comment

 (with http://)

Newsletter


Informacje





Blog