Brak produktów
Published :
2018-09-10 18:08:34
Categories :
Mode
Każdy pies, podobnie jak i człowiek, czasem czuje potrzebę drapania. Jeśli robi to raz na jakiś czas to nie ma powodu do niepokoju. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy Twój pupil drapie się nadmiernie, wręcz obsesyjnie – ciągle wylizuje sierść, gryzie się, jest niespokojny. Dlaczego pies się drapie? Jak leczyć uporczywy świąd u psa?
Jednym z najczęstszych powodów wizyt psów i ich właścicieli w gabinetach weterynaryjnych jest ciągłe drapanie się zwierzaka. Pies, podobnie jak człowiek, czasem musi się podrapać. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy drapanie robi się uporczywe. Wśród czynników powodujących nadmierny świąd wyróżnia się:
Obecność pasożytów u pupila możemy stwierdzić samodzielnie, ponieważ są one widoczne na powierzchni skóry psa. Czworonogi najczęściej są atakowane przez pchły oraz kleszcze. Oprócz tego świąd mogą powodować pasożyty, takie jak wszy, świerzb czy nużeniec, w przypadku których u psa obserwuje się niezwykle uporczywe, niemal ciągłe drapanie, a także wyłysienia sierści i zaczerwienienie skóry.
Obok pasożytów, wśród przyczyn świądu u psa wymienia się bakteryjne i grzybicze infekcje skórne. By potwierdzić tę przyczynę, należy udać się do lekarza weterynarii, który zleci specjalistyczne badania i postawi właściwą diagnozę.
I ostatnim czynnikiem mogącym powodować uporczywe drapanie u psa jest alergia środowiskowa i pokarmowa. Coraz częściej czworonogi uczulone są na różnego rodzaju pyłki, grzyby, pleśnie czy roztocza kurzu. Tego typu alergie oprócz świądu objawiają się również wysypką, a nierzadko problemami oddechowymi.
Najczęściej występującą postacią alergii jest jednak alergia pokarmowa. Zwierzę uczulają rozmaite składniki pokarmowe, np. podroby wieprzowe czy wołowe, jak również gotowe przysmaki zawierające w swym składzie jajka czy mocno przetworzone składniki. Głównym objawem alergii pokarmowej jest uporczywy świąd. Pies ciągle się drapie, co skutkuje powstawaniem na skórze ran. Innymi symptomami tej alergii są wyłysienia skóry, a także problemy żołądkowe.
Leczenie świądu u psa uzależnione jest od przyczyny wywołującej swędzenie. Zatem w niektórych wypadkach leczenie drapania się u psa jest łatwe do wyeliminowania, czasem jednak trwa ono miesiącami.
Najłatwiej jest się pozbyć pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły, wszy czy kleszcze. W naszym sklepie znajdziesz wiele specjalistycznych środków do ich zwalczania, m.in. obroże, krople czy spray. Trudniej natomiast jest się pozbyć świerzbowców i nużeńców – w przypadku ich pojawienia się musisz udać się z pupilem do lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie środki.
Bez wizyty u weterynarza nie obejdzie się również, jeśli pies cierpi na bakteryjną lub grzybiczą infekcję skórną. Po określeniu czynnika wywołującego chorobę lekarz weterynarii przepisze odpowiednie środki do stosowania ogólnego i miejscowego mające na celu wyeliminowanie infekcji. Niestety, w przypadku tego typu dolegliwości leczenie często bywa trudne i długotrwałe.
Jeśli zaś przyczyną uporczywego świądu u psa jest alergia, należy przede wszystkim stwierdzić, co ją wywołuje. W tym wypadku także warto udać się do gabinetu weterynaryjnego, by specjalista pomógł nam ustalić, co uczula naszego czworonoga. Najłatwiej poradzić sobie z alergią pokarmową. Jej leczenie polega na wyeliminowaniu czynnika alergicznego z diety psa. Wówczas należy podawać pupilowi specjalną hipoalergiczną karmę.
Obserwuj swojego psa i zwracaj uwagę na wszelkie niepokojące objawy, bowiem uporczywy świąd może być objawem obecności pasożytów, infekcji skórnych czy alergii, które nieleczone mogą mieć przykre konsekwencje dla pupila i znacznie pogorszyć stan jego zdrowia.